WIndykacja

Windykacja wierzytelności stanowi ogół czynności prawnych i faktycznych, jakie można podjąć w celu wyegzekwowania należności (długu) od dłużnika, który z jakichkolwiek przyczyn przestał płacić pieniądze wierzycielowi. Kiedy podejmowane są czynności windykacyjne? Najpierw najczęściej dłużnik nie płaci faktury, którą otrzymał od wierzyciela. Brak zapłaty w terminie jest pierwszym sygnałem, że możemy nie otrzymać zapłaty za wykonaną usługę czy dostarczone towary.

Oczywiście każdemu może zdarzyć się zapomnieć o fakturze, może się zdarzyć, że obieg dokumentów w większych firmach powoduje, że faktury płacone są czasem po terminie. Ale już w chwili upływu terminu do zapłaty dobrze będzie wystosować do dłużnika informację o przekroczeniu terminu płatności. Nie musi to od razu być wezwanie do zapłaty na piśmie i pismem poleconym. Można to wysłać po prostu pocztą elektroniczną, ewentualnie zwykłym listem. Najlepiej przyjąć w firmie jakieś ogólne zasady, aby księgowość się nimi zawsze kierowała. Np. informacja o przekroczeniu terminu płatności po tygodniu od upływu terminu do zapłaty faktury VAT, wezwanie do zapłaty po 2-3 tygodniach. Jeśli te działania pozostają bez odpowiedzi, należy się już z dużym prawdopodobieństwem liczyć, że sprawa będzie musiała trafić do działu windykacji, firmy windykacyjnej, kancelarii radcy prawnego, kancelarii adwokackiej, zajmującej się windykacją. Pierwsze wezwanie do zapłaty może być wysłane jeszcze przez firmę, musi być to dokonane pismem poleconym.

Wynajęta kancelaria windykacyjna zatrudniająca zarówno adwokatów, jak i radców prawnych, skieruje sprawę do sądu. Postępowanie sądowe jest z reguły długotrwałe. Nie wszystkie podejmowane działania zależą od radców prawnych, czy adwokatów. Skuteczna windykacja ma miejsce wtedy, gdy dłużnik dysponuje odpowiednim majątkiem. Oczywiście od prawnika zależy to, czy zaproponuje wierzycielowi wszystkie dostępne prawem instrumenty, jakie mogą posłużyć wyegzekwowaniu należności.

Wszystkie podejmowane czynności są kosztowne i nie jest tu mowa wyłącznie o wynagrodzeniu, jakie należy zapłacić prawnikowi w celu dochodzenia jego wierzytelności. Ściąganie długów jest po prostu czasochłonne i kosztochłonne. Sama opłata sądowa wynosi, zasadniczo, 5 % wartości przedmiotu sporu. Łatwo sobie zatem policzyć, że w sprawie o 10.000 zł musimy zapłacić do sądu 500 zł. Suma ta rośnie więc razem z dochodzonym roszczeniem. Co zatem zrobić, aby zabezpieczyć się przed niepłaceniem, czy minimalizować koszty związane z windykacją wierzytelności? Otóż należy stosować różne rodzaje zabezpieczenia wierzytelności. Od najprostszych, takich jak podpisanie faktury VAT przez dłużnika, po bardziej skomplikowane sposoby zabezpieczenia wierzytelności, jak poręczenie, hipoteka, gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, przewłaszczenie na zabezpieczenie, przelew wierzytelności na zabezpieczenie. Nad sprawnym zorganizowaniem systemu zabezpieczenia wierzytelności w firmie czuwać powinien radca prawny. W przypadku mniejszych firm zadanie to może zostać zlecone innym podmiotom. Wracając do windykacji należności stwierdzić trzeba, że nie ma jednego skutecznego sposobu windykacji. Dłużnicy wymyślają coraz to nowe sposoby, aby unikać płacenia wierzycielom. Przoduje tu oczywiście rozdzielność majątkowa, która ostatnimi czasy staje się coraz popularniejsza. Uciekanie z majątkiem poprzez jego przenoszenie, nawet na najbliższych członków rodziny, powoduje znaczne utrudnienie w dochodzeniu należności od dłużników.

Windykacja
skuteczna windykacja, długi, windykacja długów, wierzytelności
Porady prawne
kancelaria radców prawnych, radca prawny, kancelaria windykacjna, radcowie prawni
Księgowość
badanie sprawozdań finansowych, ksiegowość Bydgoszcz, obsługa księgowa